696 Jewelry
Dołącz do naszego Newslettera
Dołącz do naszego newslettera i otrzymaj 5% zniżki na zakupy
Złota czy srebrna biżuteria? Wady i zalety tych metali szlachetnych
Złota czy srebrna biżuteria? Wady i zalety tych metali szlachetnych

Zastanawiasz się, który z metali szlachetnych jest dla Ciebie odpowiedni? Nie wiesz, czy lepiej wybrać biżuterię złotą, czy srebrną? Poznaj wady i zalety każdej z nich i sprawdź, jaki kolor wyrobów jubilerskich pasuje do Twojej urody. 

Złoto i srebro to dwa najpopularniejsze metale szlachetne od wieków wykorzystywane przez jubilerów na całym świecie. Charakteryzują się nie tylko estetycznym wyglądem, ale także wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, te metale mogą zachować swoje piękno przez wiele lat i być przekazywane kolejnym pokoleniom. Zanim jednak zdecydujesz na kupno złotej lub srebrnej biżuterii, rozważ cechy, zalety i wady każdej z nich oraz przekonaj się, co najlepiej pasuje do Twojego typu urody i karnacji. W tym artykule przeczytasz:

Złoto - najważniejsze cechy

Zalety i wady złotej biżuterii

Komu pasuje złota biżuteria? Ciepły typ urody

Srebro - najważniejsze cechy

Zalety i wady srebrnej biżuterii

Komu pasuje srebrna biżuteria? Zimny typ urody

 

Złoto - najważniejsze cechy

Złoto to ciężki metal szlachetny o jasnożółtej barwie i charakterystycznym połysku. Spośród wszystkich znanych metali, wyróżnia się największą ciągliwością i kowalnością. Złoto samo w sobie jest zbyt miękkie, by móc produkować z niego biżuterię, dlatego stapia się z go innymi metalami, aby zwiększyć jego twardości. Ustawodawstwo probiercze w Polsce jako dodatek do złota dopuszcza srebro, cynk, miedź, nikiel i pallad. Chociaż proporcje tych metali mogą się zmieniać, w celu standaryzacji ilości złota w stopie wprowadzono tzw. próby. Próba złota to zawartość złota w stopie, którą wyraża się w promilach lub karatach. System wyrażania zawartości złota poprzez próby jest powszechnie używany w Europie, natomiast w Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie częściej stosuje się skalę karatową:

 

 • 24-karatowe złoto (24k) to 100% czystego złota. W jubilerstwie stosowane jest złoto o próbie 999 (99,9% złota). 24-karatowego złota nie używa się do wytwarzania biżuterii, ponieważ jest zbyt miękkie i łatwo mogłoby ulec uszkodzeniu. Złoto 24K wykorzystuje się natomiast do tworzenia pozłacanych wyrobów. 

 • 18-karatowe złoto (18k), czyli złoto o próbie 750, zawiera 75% czystego złota. Jest to świetny stop do produkcji ekskluzywnych wyrobów jubilerskich.

 • 14-karatowe złoto (14k), czyli złoto o próbie 585, zawiera 58,5% czystego złota i wciąż doskonałe sprawdza się przy tworzeniu luksusowej biżuterii.

 • 8-karatowe złoto (8k), czyli złoto o próbie 333, zawiera tylko 33,3% złota. 

 

Zalety i wady złotej biżuterii

Kamienie szlachetne w złotej oprawie tworzą olśniewające połączenia i pozwalają zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednych miłośniczek biżuterii. Wyroby jubilerskie wykonana z tego metalu szlachetnego mają wiele zalet, przez co cieszą się niezmienną popularnością. Oto najważniejsze atuty złotych naszyjników, pierścionków, bransoletek i kolczyków:

 

 • Złoto to najlepsza inwestycja w niepewnych czasach. Kupowanie złotej biżuterii jest również formą inwestowania, choć na znacznie mniejszą skalę. Wybierając złote wyroby jubilerskie mamy pewność, że ich wartość nie zmaleje w przyszłości, a wręcz przeciwnie - może nawet wzrosnąć. 
 • Złota biżuteria jest symbolem bogactwa i potwierdzeniem wysokiego statusu społecznego. Osoby, noszące biżuterię z tym drogocennym kruszcem są odbierane przez innych, jako odnoszące sukcesy i cieszące się powodzeniem w życiu. 
 • Złota jest jednym z najbardziej trwałych metali, dzięki czemu jest odparne na działanie czynników zewnętrznych. Biżuteria ze złota bardzo długo zachowuje swój blask i połysk, a pod wpływem warunków środowiskowych nie rdzewieje i nie pokrywa się ciemnym nalotem. W wielu rodzinach pierścionki, naszyjniki, bransoletki czy kolczyki wykonane ze złota przekazywane są z pokolenia na pokolenie w idealnym stanie.

 

Oprócz wspomnianych wyżej zalet złotej biżuterii, istnieją również wady (chociaż jest ich niewiele). Oto dwa minusy złota, na które najczęściej zwracają uwagę jubilerzy i konsumenci:

 

 • Złoto jest kosztownym kruszcem, dlatego też wyroby z tego metalu charakteryzują się wysoką ceną. To może zniechęcać wiele osób przed zakupem złotej biżuterii, jednak warto pamiętać, że zawsze lepiej inwestować w jakość, a nie ilość przedmiotów. 
 • Czyste złoto jest hipoalergiczne, jednak domieszki innych metali w stopie mogą powodować uczulenie. Im mniejsza próba (mniej karatów), tym większa ilość metali, które potencjalnie mogą wywołać alergię.

 

Komu pasuje złota biżuteria? Ciepły typ urody

Typy urody to jedna ze wskazówek, która pomoże Ci wybrać biżuterię, podkreślającą Twoje atuty i naturalne piękno. Przy wyborze odpowiedniej biżuterii zwróć szczególną uwagę na swój kolor oczu i odcień skóry (karnację). Złota biżuteria jest zdecydowanie polecana kobietom o ciepłej urodzie, a więc w typie wiosny oraz jesieni. Typ wiosny posiada jasną karnację, wpadającą w beż, lekko brzoskwiniową lub żółtą. Oczy kobiet o wiosennym typie urody są jasne (przeważnie niebieskie, zielone, czasem lekko brązowe bądź szare). Ten typ urody charakteryzują przeważnie ciepłe odcienie włosów, takie jak miodowy blond. Typ jesienny to również jasna cera, ale o cieplejszych półtonach z pojedynczymi piegami. Kobiety o tym typie urody to posiadaczki rudych lub brązowych włosów oraz zielonych lub ciemnych oczu. 

 

[product id="1953, 1737, 867"]

 

Srebro - najważniejsze cechy

Srebrzystobiały metal o lśniącym połysku i łatwej do polerowania powierzchni. W przyrodzie srebro występuje w stanie wolnym oraz w minerałach (np. w argentynie). Podobnie, jak złoto cechuje się dużą kowalnością oraz plastycznością. Ze wszystkich metali czyste srebro ma najlepszą przewodność cieplną, najjaśniejszy kolor i największe odbicie światła widzialnego. Czyste srebro jest jednak zbyt miękkie, aby można go było używać do produkcji biżuterii, dlatego miesza się je z innymi metalami (np: z miedzią) w celu uzyskania optymalnych właściwości. Tak samo jak w przypadku złota, próba srebra wskazuje na zawartość czystego srebra w stopie:

 

 • próba 925, która zawiera 92,5% czystego srebra i jest najwyższą próbą wykorzystywaną w jubilerstwie. Srebro próby 925 uważane jest za najszlachetniejsze i to głównie z niego wytwarza się srebrną biżuterię w Polsce i innych częściach świata.

 • próba 875, która zawiera 87,5% czystego srebra.

 • próba 830, która zawiera 83,0% czystego srebra.

 • próba 800, która zawiera 80,0% czystego srebra.

 

Zalety i wady srebrnej biżuterii

Srebro jest stałym elementem szkatułek na biżuterię wielu kobiet. Ten szlachetny metal ma tyle samo fanek, co złoto i z roku na rok zyskuje na popularności. Srebrne wyroby jubilerskie nosi się na każdą okazję, w każdym wieku. Oto najważniejsze zalety srebrnych naszyjników, pierścionków, bransoletek i kolczyków:

 

 • Biżuteria srebrna jest bardzo elegancka i jednocześnie przystępna cenowo. Atrakcyjna cena metalu sprawia, że łatwo jest zbudować obszerną kolekcję srebrnej biżuterii przy stosunkowo małych kosztach. Wynika to z faktu, iż obecnie na świecie jest znacznie większa podaż srebra niż złota.

 • Srebro można łatwo pokryć warstwą złota w procesie galwanizacji. Dzięki temu otrzymujemy produkt, który wygląda jak złoto, podczas gdy jego rdzeń jest srebrny. Srebro pozłacane to najpopularniejsza alternatywa dla złotej biżuterii. 

 • Srebro to idealny wybór dla osób, które szukają delikatniejszej biżuterii. Ten metal jest bowiem bardziej dyskretny, mniej widoczny i odznaczający się na skórze niż złoto. Z tego powodu męskie obrączki bardzo często są właśnie wykonywane ze srebrne. 

 

Powyższe atuty srebra tłumaczą, dlaczego biżuteria wykonana z tego metalu ma aż tyle zagorzałych miłośniczek. Poza zaletami srebrnych wyrobów jubilerskich istnieje również parę małych wad, o których warto wiedzieć przed zakupem:

 

 • Srebrna biżuteria ulega naturalnemu procesowi ciemnienia, jednak nie świadczy to o złej jakości kruszcu, czy też niewłaściwej obróbce metalu. Ciemnienie srebra zachodzi naturalnie pod wpływem działania tlenku siarki, który jest obecny w zanieczyszczeniach powietrza i wody. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o biżuterię, aby móc cieszyć się dłużej jej pięknem, kliknij tutaj.

 • Alergia na czyste srebro jest bardzo rzadko spotykana, jednak eksperci związani z branżą jubilerską podkreślają, że mieszanki innych metali mogą czasami wywoływać uczulenie. Właśnie dlatego warto wybrać wysokiej jakości srebro np: próby 925, które ma mniejszy potencjał alergenny. 

 

Komu pasuje srebrna biżuteria? Zimny typ urody

Kluczem do znalezienia odpowiedniej biżuterii jest analiza kolorystyczna, która pomoże określić Twój typ urody. Analiza kolorystyczna skupia się na takich cechach, jak kolor włosów, oczy i skóry, a ich nawiązaniem do palety barw jednej z czterech pór roku. Srebro idealnie współgra z chłodnymi tonami skóry, a więc w typie lata i zimy. Wbrew pozorom letnia uroda opisywana jest jako chłodna (tak jak kolory natury, które dostrzegamy w oślepiającym blasku słońca). Kobiety w typie lata posiadają grafitowe, błękitne lub szare oczy oraz włosy w odcieniach brązu o zimnej tonacji, ciemnego blondu czy platyny. Typ zimy wyróżnia się porcelanową, niczym Królewna Śnieżka, cerą oraz intensywnie zielonymi lub brązowymi tęczówkami. Jeśli masz ciemne włosy, które kontrastują z Twoją karnacją, możesz być prawie pewna, że jesteś typem zimy, a srebrna biżuteria jest właśnie dla Ciebie.

 

[product id="1820, 1925, 1827"]

 

Co jest dla Ciebie: srebro czy złoto?

Klasyczny spór w jubilerstwie pomiędzy złotem i srebrem ostatecznie sprowadza się do osobistych preferencji każdego klienta. Nawet jeśli masz typ urody, który bardziej pasuje do jednego metalu szlachetnego, to od Ciebie zależy, który z nich wolisz. Najważniejsze, abyś przy wyborze kierowała się swoim gustem i intuicją. Jeśli jesteś miłośniczką złota, w 696 Jewelry odkryjesz ponadczasowe modele naszyjników, pierścionków, bransoletek oraz kolczyków wykonanych ze złota próby 585. W naszej ofercie znajdziesz również srebrne wyroby jubilerskie próby 925, jak i te pozłacane 24-karatowym złotem ze srebrnym rdzeniem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium